Liturgiczna Służba Ołtarza

  1. Ministranci i Lektorzy 

    Ministrant

    Służymy Bogu.

    1. Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do Mszy świętej.
    2. Ministrant jest tym, który NIESIE ZNAKI – jako element wyrazu liturgii.
    3. Ministrant powinien sam BYĆ ZNAKIEM. Ministrant przez służbę wskazuje, że każda liturgia i każde nabożeństwo nie jest tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych.

    Lektor

    Lektor – posługa w Kościele Katolickim wiążąca się z odczytywaniem podczas Mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii.  Ponadto lektor może odczytywać modlitwę powszechną podczas liturgii.. W czasie procesji na wejście może ponadto wnieść Księgę Ewangelii – Ewangeliarz.

    Zadania Lektora

    „Wszyscy wierni, zgodnie z własną pozycją, winni starać się prowadzić życie święte, przyczyniać się do wzrostu Kościoła i ustawicznie wspierać jego świętość”. (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 210)

    Pięć przykazań lektora:

    • Lektor poznaje i rozważa Słowo Boże i stara się prowadzić życie według niego.
    • Lektor starannie przygotowuje się do liturgii przez modlitwę, a także ćwiczy tekst czytań.
    • Lektor dba o czystość swojej duszy przez regularną spowiedź. Pilnuje czystości swojego języka.
    • Lektor świadczy o Chrystusie w swojej codzienności, przez postępowanie, postawy i sumienne wypełnianie swych obowiązków.
    • Lektor jest przykładem dla innych, młodszych ministrantów. Swoim życiem zachęca wszystkich do naśladowania wzorców zawartych w Słowie Bożym.

    Do zadań lektora należy:

    • wierna służba Słowu Bożemu;
    • angażowanie się w sprawy Kościoła;
    • współpraca w dziele apostolstwa;
    • wykonywanie w zgromadzeniu liturgicznym czytań biblijnych (wszystkich prócz Ewagelii);
    • zapowiadanie intencji modlitwy powszechnej;

    Zawsze za sprawowaną liturgię bezpośrednio odpowiada kapłan. Lektor jest pierwszym, który bierze współodpowiedzialność i bezpośrednio prowadzi posługę liturgiczną.

    Powyższe zadania i wskazania zaczerpnięte są ze strony diecezjalnej ministrantów i lektorów.

    Grupa ministrantów i Lektorów – liczy w naszej parafii łącznie około 50 osób.

     

      

    Schola liturgiczna pełni ważną rolę w zgromadzeniu liturgicznym.

    Obecność scholi w liturgii i to nie tylko „od wielkiego święta”, ale w każdą niedzielę ukazuje bogactwo i różnorodność posług i zaangażowania wiernych w sprawowanie liturgii. Przede wszystkim schola powinna wykonywać śpiewy dla nich przeznaczone, następnie powinna podtrzymywać śpiew wiernych, może też śpiewać pieśni na przemian z ludem.
    Sama nazwa schola wywodzi się od założonej przez papieża Grzegorza I Wielkiego szkoły śpiewaków (schola cantorum), służącej nauce wykonania chorału gregoriańskiego. Obecnie scholą nazywa się zespół wokalny tworzony przez osoby związane z parafią, którego zadaniem jest pomoc w inicjowaniu i podtrzymywaniu śpiewu podczas liturgii.
    Aby śpiewać w scholi nie potrzeba wybitnych zdolności muzycznych. Konieczne jest za to, by członkowie zespołu lubili śpiewać i chcieli to robić na chwałę Bożą

     

    Do scholii parafialnej, należą dziewczęta po III klasie szkoły podstawowej. Swoim śpiewem ubogacają liturgię Mszy Świętej i nabożeństwa eucharystyczne.   Oprócz tego biorą udział w różnego rodzaju przeglądach diecezjalnych i poza diecezjalnych. Schola parafialna łącznie liczy około 65 dziewcząt.